Přejít na menu Přejít na obsah


Chráníme přírodu


Energie

Energii získáváme ze zdrojů fosilních (černé a hnědé uhlí, zemní plyn, ropa a její deriváty), alternativních (odpadní teplo), obnovitelných (vodní, větrná a sluneční energie, biomasa) a jadernou reakcí.

Zatím neexistuje žádný zdroj energie, který by byl ve všech ohledech ideální. Každý ze zdrojů má svá pro a proti, tudíž je nutné posuzovat energetické zdroje z několika hledisek a výsledný výběr je vždy jen kompromisním řešením.

 

 

 • Uhelné elektrárny jsou největšími znečišťovateli ovzduší, co se týče produkce CO2. Proces spalování uhlí je navíc efektivní jen asi z 30 až 40 % procent.

 • Zhrubatřetina vyrobené elektrické energie v Evropě pochází z jaderných elektráren (Ve Franci vyrobí jaderné elektrárny 76 % veškeré elektrické energie v zemi).

 


 Z tisku:

Sluneční elektrárna v Lešné nebude

17. 5. 2011


Valašské Meziříčí – Nabízená plocha představuje zhruba polovinu pozemku, kde měla vyrůst sluneční elektrárna.
„Firma, které jsme ho pronajali s výhledem budoucího prodeje, nezískala potřebné záruky. Pronájem uplynul na konci loňského roku,“ uvedl valašskomeziříčský starosta Jiří Částečka.

Nebyl by odbyt

Sluneční elektrárnu chtěla v průmyslové zóně postavit společnost Sidia z Ústí nad Labem. „Nedohodli jsme se s distribuční firmou na podmínkách připojení. Pro vyrobenou elektřinu bychom neměli odbyt,“ objasnil bývalý externí poradce firmy Zbyněk Lamplot, proč Sidia svůj záměr vzdala.
Od loňského podzimu podle něj bylo zřejmé, že sluneční elektrárnu v průmyslové zóně nepostaví.
„Jejich rozmach se zastavil. Uškodila jim nepříznivá mediální kampaň i změny v legislativě. Kdybychom o našem záměru jednali o rok dříve, elektrárna už by byla v provozu,“ je přesvědčen Zbyněk Lamplot.
O nevyužité pozemky se mezitím přihlásili další zájemci. „Abychom dali šanci také ostatním uchazečům, vyhlásili jsme záměr na prodej prvních devíti a půl hektaru. Své nabídky mohou posílat do konce června,“ upřesnila vedoucí odboru majetkové správy městského úřadu Alena Trampotová.

Jenom pár pracovních míst

Když nevyšla fotovoltaika, chce meziříčská radnice otevřít průmyslovou zónu dalším oborům.
„Náš záměr se nemění. Chceme sem přivést firmy, které zaměstnají lidi z Valašského Meziříčí a okolí. Ti pak vytvoří novou kupní sílu a rozhýbou ekonomický život města,“ říká starosta Částečka. První dva zájemci chtějí koupit celkem okolo tří hektarů. Jejich podnikatelské záměry ale do průmyslové zóny přinesou nanejvýš několik pracovních míst.
V obou případech se jedná o dopravní firmy, které tady chtějí parkovat svá vozidla.
Deset let po svém překotném vzniku, poznamenaném soupeřením s Hranicemi a Kopřivnicí o umístění továrny na výrobu televizních obrazovek Philips, působí v Průmyslové zóně Lešná pouze výrobní závod na výrobu dílů pro automobily společnosti CIE Plasty CZ.
Továrna zaujímá plochu pěti hektarů.
Dalších deset hektarů koupila společnost Schott, která tady momentálně nepodniká ani nestaví.
„Ze sedmatřiceti hektarů zůstává volná více než polovina,“ potvrdila rovněž Trampotová.
Většímu využití průmyslové zóny brání nedostatečná infrastruktura, chybějící napojení na dálniční síť a v posledních letech také hospodářská krize.

 http://valassky.denik.cz/zpravy_region/slunecni-elektrarna-nebude20110517.html

 
Stručně:

 • Pravda o přírodě je silnější a obhájí se sama.
  Albert Einstein
 • Vše, co je podle přírody, je hodno úcty.
  Cicero
 • Přírodě se nedá poručit jinak, než tím, že se jí podřídíme.
  Francis Bacon